Najwyższa jakość

Trwałe i niezawodne instalacje oparte na produktach największych światowych firm (Longi Solar, Canadian Solar, Huawei, Goodwe, Sofar). Zoptymalizowane do najwyższych uzysków energii elektrycznej. Podzespoły użyte do budowy instalacji to aluminium, stal nierdzewna oraz osprzęt odporny na promieniowanie UV.

   

Terminowe dostawy

Dostawy i montaż realizowane są zgodnie z ustaleniami klienta. Wykwalifikowani instalatorzy, certyfikacja UDT oraz dbałość o najdrobniejsze szczegóły to domena firmy ECOPLUS. Kompleksowa obsługa dokumentacji, bezpłatna wycena, podłączenie do sieci AC, konfiguracja sieci internet i systemu monitoringu to podstawowe usługi każdej instalacji. 

   

Konkurencyjne ceny

W związku z tym, że firma jest producentem akcesoriów do fotowoltaiki - posiadamy atrakcyjne ceny za produkty najwyższej jakości oraz coraz większe grono setek zadowolonych klientów. 

   

Zgodnie z nowelą, kto złoży poprawny i kompletny wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci do 31 marca 2022 roku będzie mógł skorzystać jeszcze z obecnych zasad, czyli opustów. Jeśli we wniosku będzie błąd, to czas na jego poprawę wyniesie 14 dni od otrzymania wezwania.

Prawa do zachowania systemu rozliczeń obowiązuje przez 15 lat od momentu wprowadzenia pierwszej energii do sieci. W obecnym systemie prosument odbiera w ciągu roku 80 proc. energii wprowadzonej do sieci, gdy ma instalację do 10 kW, albo 70 proc. przy instalacjach 10-50 kW. Od tej energii nie płaci opłat dystrybucyjnych i zmiennych w rachunku za prąd. W nowym systemie już tak nie będzie.

 

Kto złoży wniosek o przyłączenie mikroinstalacji od 1 kwietnia 2022 roku skorzysta z systemu opustów już tylko do 30 czerwca 2022 roku. Od 1 lipca 2022 roku ma obowiązywać już rozliczenie według wartości energii wprowadzonej do sieci i pobranej z niej czyli net billing. Będzie to polegało na tym, że sprzedawca energii będzie prowadził "depozyt prosumencki".

Rozliczenie energii

Wartość depozytu prosumenckiego będzie ustalana na koniec miesiąca i przyporządkowywana do konta w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Kwota środków może być rozliczana na koncie przez 12 miesięcy od dnia przypisania. Po upływie 12 miesięcy od dnia przypisania prosumentowi zwraca się niewykorzystane środki, ale tylko do 20 proc. wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty. Pozostałe zgromadzone oszczędności umarza się.

Rozliczenie energii wprowadzonej do sieci ma się odbywać według cen rynkowych. W ustawie zapisano wzór tych rozliczeń. Ma to być "ważona wolumenem obrotu średnia z cen energii elektrycznej określonych dla polskiego obszaru rynkowego dla wszystkich sesji notowań danej doby w systemie kursu jednolitego na rynkach dnia następnego". Co ważne, w ustawie przyjęto mechanizm dotyczący cen ujemnych, prosument będzie mógł zawrzeć umowę ze sprzedawcą energii umożliwiająca mu odłączenie mikroinstalacji lub ograniczenie wprowadzania przez nią energii do sieci, gdy ceny spadną poniżej zera.

W przypadku energii pobranej, prosument zapłaci tak jak wszyscy inni odbiorcy stawki zgodnie z taryfą swojego dostawcy, ze wszystkimi opłatami z tym związanymi.

Źródło: http://wysokienapiecie.pl

 

Analiza ustawy 

Na TikToku pojawił się film, którego autor omawia kontrowersyjny zapis w ustawie o OZE. Z analizy wynika, że jeżeli prosument nie wyśle do swojego sprzedawcy energii oświadczenia, że chce zostać na starych - prosumenckich zasadach rozliczeń, to automatycznie przejdzie na nowe zasady. Czy to prawda?

 

Dementujemy!

Okazuje się, że obecni prosumenci nie muszą obawiać się automatycznej zmiany systemu rozliczeń na net-billing. Sytuacja jest odwrotna - prosumenci automatycznie pozostaną w systemie opustów. Oświadczenie będą musieli składać Ci, którzy wyrażą chęć przejścia z systemu opustów na nowy system rozliczeń.

 

Zgodnie z odpowiedzią Taurona na zapytanie Redakcji, w jakiej sytuacji obecny prosument powinien liczyć się z koniecznością przejścia z systemu opustów na net-billing, zmiana systemu rozliczeń z systemu opustów na net-billing będzie możliwa na prośbę prosumenta.

Prosument energii odnawialnej korzystający z rozliczenia w systemie opustów, może - nie później niż na 21 dni przed początkiem kolejnego kwartału - złożyć pisemne oświadczenie do sprzedawcy o skorzystaniu z zasad prowadzenia rozliczeń w oparciu o system net-billing. W przypadku zmiany systemu rozliczeń na net-billing nie będzie możliwy powrót do poprzedniego systemu, tj. systemu rozliczeń na zasadzie opustów. - odpowiada Elżbieta Bukowiec - rzecznik prasowy TAURON Sprzedaż sp. z o.o.

 

Potwierdza to również Bogdan Szymański - Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Ustawa przewiduje możliwość przejścia dla obecnych prosumentów do systemu net-bilingowego, ale tylko na ich wyraźną prośbę. Prosumenci którzy będą chcieli pozostać w systemie opustowym nie muszą składać żadnych oświadczeń w nowym roku. - komentuje dla Redakcji Bogdan Szymański

 

Nie ma więc powodów do obaw! Obecni prosumenci w nowym roku będą dalej rozliczani w systemie opustów i mają zagwarantowany taki system rozliczeń na 15 lat od uruchomienia instalacji.

Żródło: http://globenergia.pl/

   
© ALLROUNDER3